we care for the Earth
MZURI CARBON

Technologia Mzuri Pro-Til

System uprawy pasowej w technologii MZURI Pro-Til zapewnia optymalne środowisko do wzrostu i plonowania roślin. Technologia MZURI Pro-Til polega na uprawie tylko wąskich pasów gleby, w których wysiewane są nawóz i nasiona. Resztki pożniwne pozostają w nieuprawianych międzyrzędziach (rys. 1). Pozwala to zatrzymać wodę i chronić materię organiczną, w celu poprawy struktury, żyzności i produkcyjności gleby. Jest to możliwe tylko ze specjalnie zaprojektowanymi zębami uprawowymi oraz unikalnymi redlicami siewnymi. Redlice te pracują wyłącznie w uprawianych pasach gleby, gdzie umieszczane są nasiona roślin.

W technologii MZURI Pro-Til pasy gleby uprawionej zajmują od 5% do 33% powierzchni pola, natomiast powierzchnia nieuprawianych międzyrzędzi wynosi nawet do 95% areału. Pasy gleby uprawionej zajmują natomiast ok. 1/3 powierzchni. MZURI Pro-Til łączy w sobie zatem walory głębokiej uprawy przygotowującej glebę do wzrostu i aktywności systemów korzeniowych roślin z zaletami siewu bezpośredniego, wynikającymi m.in. z zalegania mulczu w międzyrzędziach (rys. 2).

Agregaty MZURI pozwalają nie tylko uprawiać pasy roli, ale podczas jednego przejazdu wnosić do gleby nawozy mineralne, wysiewać nasiona rośliny uprawnej, a także aplikować mikrogranulaty, niektóre środki ochrony roślin lub nasiona międzyplonu. Takie przygotowanie pola i siew można więc nazywać „technologią jednego przejazdu”. Praca kolejnych elementów roboczych maszyny tworzy strefy gleby o zróżnicowanych warunkach agrotechnicznych (rys. 3).

Dlaczego Mzuri World Carbon Certificates:

  • Rolnictwo oparte na nauce – jedyne rolnicze certyfikaty emisji dwutlenku węgla oparte na innowacyjnej i dogłębnie zbadanej technologii uprawy gleby Mzuri Pro-Till Technology;
  • Jedyne certyfikaty oparte na chronionej patentem technologii
    (Mzuri Pro-Till Technology) do rewolucyjnej uprawy gleby.
  • 3 w 1: Certyfikaty potwierdzają, że podjęte działania jednocześnie zmniejszają emisję CO2, magazynują organiczny CO2 w glebie i zwiększają bioróżnorodność gleby.
  • Ochrona Greenwash – kontrola procesu uprawy w oparciu o IT i rzeczywistą pracę maszyny – gwarantuje najwyższą jakość certyfikatów węglowych i eliminuje ryzyko związane z nieprawidłowościami w procesie wydawania.
  • Green Deal jest w 100% zgodny z przepisami– kontrola erozji, ochrona wody, ograniczone zużycie chemikaliów i nawozów, zmniejszona emisja CO2, bezemisyjna produkcja żywności.
  • Oficjalne certyfikaty Verra – projekt Mzuri World Carbon jest w trakcie walidacji w ramach VM0042 Methodology for Improved Agricultural Land Management.

CO2

Technologia Mzuri Pro-Til – jednoczesna uprawa gleby, aplikacja nawozów i siew nasion – znacząco obniża emisję CO2 do atmosfery. Spulchnianie tylko wąskich pasów gleby zamiast konwencjonalnej uprawy cało powierzchniowej ogranicza jej napowietrzanie, spalanie materii organicznej i bezpośrednią emisję dwutlenku węgla. Dodatkowo technologia Mzuri Pro-Til pozwala na kilkukrotną redukcję zużycia paliwa, nawozów i materiału siewnego.

Sekwestracja

Technologia Mzuri Pro-Til prowadzi do sekwestracji dużej ilości węgla organicznego w glebie. Resztki roślinne przedplonów i biomasa międzyplonów podlegają biologicznym przemianom przy udziale mikroflory i mezofauny (dżdżownice) w kierunku humifikacji. Powstająca próchnica utrwala agregatową strukturę gleby, a uregulowane warunki powietrzno-wodne czynią ją trwałą.

Woda

Uprawa Mzuri Pro-Til optymalizuje zarządzanie wodą. Duża ilość resztek roślinnych – mulcz – na powierzchni pola i ograniczone spulchnianie gleby obniżają jej temperaturę i zmniejszają parowanie wody. Zagęszczona gleba w nieuprawianych międzyrzędziach retencjonuje duże ilości wody, stając się jej rezerwuarem dla roślin w okresach niedoboru opadów, co jest istotne dla polowej produkcji roślinnej w obliczu coraz częściej występujących okresowych niedoborów wody.

Bioróżnorodność

Głęboka uprawa wąskich pasów gleby w technologii Mzuri Pro-Til dobrze ją napowietrza, a szerokie, niespulchnione pasy gleby w międzyrzędziach utrzymujących wodę oraz duża ilość materii organicznej tworzą korzystne warunki do życia mikroorganizmów i mezofauny. Dlatego technologia Mzuri Pro-Til wspiera różnorodność biologiczną i sprzyja jej rozwojowi zarówno w glebie, jak i w otoczeniu roślin. Tworząca się równowaga w agroekosystemie sprzyja zdrowiu gleby i roślin, co jest kluczowe dla rolnictwa regeneratywnego.

Plony

Technologia Mzuri Pro-Til to gwarancja dużych plonów o największej jakości. Są one wynikiem korzystnych warunków glebowych, równowagi biologicznej w obrębie pola i efektywnego wykorzystania zasobów wody. Produkcyjności roślin sprzyja również precyzyjne aplikowanie przez maszyny Mzuri nawozów w strefie spulchnianej gleby i wysiewanych nasion. Technologia Mzuri Pro-Til pozwala ograniczyć nakłady paliwa, materiału siewnego, nawozów, co zmniejsza koszty i zwiększa zysk z uprawy roślin.

Monitoring

Monitorowanie parametrów środowiskowych oraz emisji i sekwestracji CO2 w technologii Mzuri Pro-Til jest oparte na precyzyjnych pomiarach czujników i działania maszyny bezpośrednio w polu, dostarczając wiarygodnych danych z pracy w warunkach rzeczywistych. Maszyny Mzuri wyposażone są w najnowocześniejsze sensory i systemy pomiarowe. Bieżąca analiza warunków siedliskowych pola pozwala automatycznie optymalizować parametry pracy maszyny w czasie rzeczywistym i gromadzić dane na platformie do dalszej analizy.

Grievance redress procedure

Any grievances can be submitted through multiple channels, including:
The dedicated grievance redress office at the project site:
Mzuri World sp. z o.o.
ul.Stawowa 1
89-110 Śmielin
Online submission to the project’s e-mail address:

info@mzuriworld.com

Acknowledgment of receipt is sent to the complainant within 5 working days.
The procedure has three stages:
1) The grievance is investigated, and a proposed resolution is formulated within 15 working days. Mzuri corporation shall attempt to amicably r4esolve all grievances.
The proposed resolution is communicated to the complainant in written form, and their feedback is sought to ensure satisfaction.
If the complainant accepts the proposed resolution, the agreed-upon actions are implemented promptly.
2) If the complainant is not satisfied, further dialogue and mediation are conducted by a third party, involving community leaders or traditional mediators if necessary.
The aim is to resolve all grievances in the above manner in this within 30 working days of receipt.
3) Any grievances that are not resolved through mediation are referred either to:
a) arbitration, to the extent allowed by the laws of the relevant jurisdiction, or
b) competent courts in the relevant jurisdiction, without prejudice to a party’s ability to submit the grievance to a competent supranational adjudicatory body, if any.
The entire grievance process will be monitored and documented to ensure transparency and accountability, following the procedures described here. To that end, an internal designated Grievance Register will be established. Upon receipt of any grievance, the project proponent shall promptly register it in this designated grievance register and followed up with highest integrity until solved.

Partnerzy

Projekt Mzuri World Carbon wykorzystuje technologię Regrow do ilościowego określania emisji i sekwestracji dwutlenku węgla. Inicjatywa jest wspierana przez firmę konsultingową EcoAct oraz zatwierdzona i zweryfikowana przez SCS Global Services.